Već toliko puta ispričana priča o neočekivanom uspjehu “malih Hrvata” prošlog je tjedna dobila svoj najnoviji nastavak. Nakon Hrvoja Hedžeta iz Zagreba koji je u dalekom Japanu osvojio drugo mjesto, isti je uspjeh na europskoj smotri ponovio Luka Forjan. Naime, ovi momci su svjetski, odnosno europski doprvaci u relativno novoj kartaškoj igri “One Piece”. Svi koji su upućeni u svijet manga stripova odmah su prepoznali ime, dok će oni ostali pričekati zapadnjačku ekranizaciju na velikim i maliM ekranima.
Dok se to ne dogodi, valja pogledati što su to “TCG” igre, odnosno što predstavlja pojam “trading card games”. Nakon inicijalnog pojavljivanja 1993. godine u SAD-u kada je Richard Garfield smislio planetarno popularnu igru “Magic The Gathering”, rast ovakvog tipa zabave nije bilo moguće zaustaviti. Uostalom, dolaskom crtića Pokemon i Hrvatsku je zatresao ovaj “virus”, a danas, preko 20 godina od “špice” popularnosti igraćih karata koje su skupljali gotovo svi, na scenu je stupila nova generacija igrača koji ne prestaju nizati međunarodne uspjehe.
Nakon popularnih Pokemona, pojavili su se i Digimoni, a mnogi pamte i Yu-Gi-Oh koji će se pokazati presudnim u ovoj priči. Da nije bilo baš tog crtića i kartaške igre, teško da bismo danas uopće govorili velikoj o zagrebačkoj sceni kartanja, a i međunarodni uspjesi bi vjerojatno izostali. Ovako, i Pokemoni, i Yu-Gi-Oh imaju stalnu publiku koja organizirano karta nekoliko puta tjedno u Zagrebu. Na “treningu” se tako pojavljuju igrači svih dobnih skupina. Diskriminacije nema.
Zagrepčani se nose sa domaćim Japancima
Tu se negdje smjestio i relativno novi One Piece, baziran na manga stripu koji izlazi preko trideset godina u Japanu, a mi jedva dvije godine od izlaska ove igre imamo i prve trofeje u domovima zagrebačkih igrača. Još je lani Hrvoje Hedžet u Japanu došao do velikog finala, ali protiv domaćeg protivnika nije mogao. Upravo smo s njim započeli razgovor jer je on nagovorio Luku da počne igrati One Piece što se pokazalo punim pogotkom.
Kako kaže ovaj 27-godišnji viceprvak svijeta, Luka Forjan je veliki talent i nije bio problem stvoriti od njega doprvaka Europe u svega mjesec dana. “Savladati novu kartašku igru do visoke razine je možda mjesec dana posla za nekog tko već ima puno prijašnjeg iskustva jer se puno vještina prenosi između naizgled sasvim različitih igara”, pojašnjava nam. Zanimljivo, na ovoj “sceni” nema pretjeranog mjesta opuštanju. Pobjeda je imperativ, a Luka priznaje kako je kompetitivnost dobar dio razloga zašto je toliko uključen u cijelu igračku zajednicu.
“Kad razmišljam o tome što mi je uvijek zabavno, a istovremeno opuštajuće, to su kartaške igre ovakvog tipa. Oduvijek sam natjecateljske prirode, a u kartaškim igrama turnira ne nedostaje. Društvene igre također nude rješenja za slične porive, ali su nešto što se igra u opuštenom društvu, zabave radi. Mali je broj grupa koje igraju sasvim ozbiljno i gdje svatko ima stav “želim pobijediti baš svaku partiju koju odigramo” kakav ja imam”, dodaje.
2nd try at this One Piece game, didnt get 33rd after swiss this time. Big shoutout to my mentor @railz0 and all the Croatians. pic.twitter.com/yQQ5VGPbF3
— Luka Forjan (@LukaTCG) October 27, 2024
Pobjeda je imperativ
Premda su sve od navedenih kartaških igara na ovaj ili onaj način pokušale prebaciti igranje pred male ekrane, šareni kartoni su i dalje puno privlačniji uživo. Luka i Hrvoje su svoje vještine usavršavali među istomišljenicima u igraonici Magic Omensa na Savskoj cesti. “Snažna lokalna zajednica je vrlo korisna za razvijanje dobrih igrača. Najbrže se uči od najboljih, ljudi koji su već prošli razne prepreke, naučili na svakakvim greškama i mogu podijeliti to svoje iskustvo s drugima”, rekao nam je Hrvoje.
Stigli smo porazgovarati i o novim vještinama koje dolaze uz iskustvo igranja ovakvih igara. Kaže Hrvoje, mozak radi slično kao i pri analizi šahovske situacije, premda su kartaške igre, zbog neznanja o tome što vaš protivnik drži u ruci, ipak različite. “Svaka odluka nosi neki rizik i nagradu, a broj mogućih odluka se kroz igru sve više i više grana. Vježbanjem se razvija intuicija koja smanjuje broj stvarnih, smislenih odluka u nekoj situaciji na što manji skup”, zaključuje.
S druge strane, svoj uspon na “kartaški olimp” tek je započeo 25-godišnji Luka Forjan koji s EP u Milanu nosi srebro, a s obzirom na uvjete i mentorstvo Hrvoja Hedžeta, bit će toga još. Njega smo upitali koliki je šok uopće da su Hrvoje i on došli do ovakvog uspjeha. “Ne bih rekao da su neočekivani, Hrvoje i ja smo bili jako dobri u Yu-Gi-Oh-u. One Piece kojim se sada bavim je skroz drugačija igra, ali mislim da zahtjevaju jako slične vještine koje smo pokazali da imamo u Yu-Gi-Oh-u tako da mislim da nije toliko iznenađenje da smo se snašli i ovdje”, rekao je. Naravno, i on je jako natjecateljski nastrojen. Popuštanja nema, bez pravog pristupa rezultat će izostati.
Neke karte vrijede čitavo bogatstvo
S ovime za dečke izazovi ne prestaju. Igre ovog i sličnog tipa se razvijaju iz mjeseca u mjesec, nove strategije i taktike su potrebne kako bi se zadržao korak s vremenom. S obzirom na benefite koji dolaze uz ovu kompetitivnu, ali isto tako i pristupačnu igru, priče o Luki i Hrvoju su idealna prilika da i sami pokušate odigrati nešto. Pokemon karte se i dalje skrivaju zaboravljene u ladicama, spremne na novu igru, dvadeset godina od zenita popularnosti crtane serije.
Spomenimo još za kraj kako je svijet kartaških igara često i unosan biznis. Stare Pokemon edicije, one s kojima su se djeca igrala na školskim igralištima, danas mogu vrijediti i nekoliko stotina eura, pa su tako neke igre i dobra prilika za zaradu. Naravno, i Luka i Hrvoje su za svoje uspjehe dobili limitirane i vrijedne karte koje bi za nekoliko godina na sekundarnom tržištu mogle vrijediti i do nekoliko tisuća eura. Nebo je granica.
Inače, u Zagrebu svjedočimo pravoj renesansi scene društvenih i sličnih igara. Programi u igraonicama su često popunjeni, ponude je sve više, a i godišnja manifestacija SFerakon svaki puta sve više pažnje posvećuje upravo svijetu igara. Da smo leglo talenata, dokazao je primjerice Domagoj Vlaić kada je stigao nadomak velikog finala svjetskog prvenstva u društvenoj igri Carcassone na netom održanom sajmu društvenih igara u njemačkom Essenu. Čestitke svima.
Objava Zagrebački genijalci imaju rijetke karte: Za nekoliko godina bi mogle vrijediti i do nekoliko tisuća eura pojavila se prvi puta na Zagreb.info.
Pročitajte više na Zagreb.info